PTF01-152A-103B2
SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 100MM
NOVA Part#:
429-1594879-PTF01-152A-103B2
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PTF01-152A-103B2
Standard Package:
125
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
More Information
CategorySlide Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
SeriesPro Audio PTF
Fader TypeDual
Travel Range100mm
Size / DimensionRectangular - 5.039" L x 0.787" W x 0.551" H (128.00mm x 20.00mm x 14.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number PTF01
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Resistance 10 kOhms