PTS01-11L-103B2
SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 100MM
NOVA Part#:
429-1594937-PTS01-11L-103B2
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PTS01-11L-103B2
Standard Package:
120
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
More Information
CategorySlide Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
SeriesPro Audio PTS
Fader TypeStandard
Travel Range100mm
Size / DimensionRectangular - 5.247" L x 0.512" W x 1.524" H (132.50mm x 13.00mm x 38.70mm)
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number PTS01
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Resistance 10 kOhms