PS100-2B1AR10K
SLIDE POT 10K OHM 0.125W TOP
NOVA Part#:
429-1594886-PS100-2B1AR10K
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PS100-2B1AR10K
Standard Package:
240
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.125W, 1/8W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
More Information
CategorySlide Potentiometers
ManufacturerTT Electronics/BI
RoHS 1
SeriesPS100
Fader TypeDual
Travel Range100mm
Size / DimensionRectangular - 5.039" L x 0.630" W x 0.315" H (128.00mm x 16.00mm x 8.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Resistance 10 kOhms