PSP01-082A-103B2
SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 100MM
NOVA Part#:
429-1594884-PSP01-082A-103B2
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PSP01-082A-103B2
Standard Package:
168
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
More Information
CategorySlide Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
SeriesPro Audio PSP
Fader TypeMotor
Travel Range100mm
Size / DimensionRectangular - 6.181" L x 0.551" W x 1.547" H (157.00mm x 14.00mm x 39.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number PSP01
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Resistance 10 kOhms