PTF60-201A-102B1
SLIDE POT 1K OHM 0.5W TOP 60MM
NOVA Part#:
429-1594934-PTF60-201A-102B1
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PTF60-201A-102B1
Standard Package:
175
Technical Datasheet:
1 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
More Information
CategorySlide Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
SeriesPro Audio PTF
Fader TypeStandard
Travel Range60mm
Size / DimensionRectangular - 3.465" L x 0.787" W x 0.551" H (88.00mm x 20.00mm x 14.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number PTF60
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Resistance 1 kOhms