PS100-1B1BR10K
SLIDE POT 10KOHM 0.25W TOP 100MM
NOVA Part#:
429-1594876-PS100-1B1BR10K
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PS100-1B1BR10K
Standard Package:
480
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.25W, 1/4W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
More Information
CategorySlide Potentiometers
ManufacturerTT Electronics/BI
RoHS 1
SeriesPS100
Fader TypeDual
Travel Range100mm
Size / DimensionRectangular - 5.031" L x 0.331" W x 0.315" H (127.80mm x 8.40mm x 8.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Resistance 10 kOhms