PS45G-C1LBR10KN
SLIDE POT 10K OHM 0.25W TOP 45MM
NOVA Part#:
429-1594875-PS45G-C1LBR10KN
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PS45G-C1LBR10KN
Standard Package:
420
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.25W, 1/4W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
RoHS 1
SeriesPSxxG
Fader TypeDual
Travel Range45mm
Size / DimensionRectangular - 2.835" L x 0.630" W x 0.433" H (72.00mm x 16.00mm x 11.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Resistance 10 kOhms