PSL60-1082A-103B1
SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 60MM
NOVA Part#:
429-1594437-PSL60-1082A-103B1
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PSL60-1082A-103B1
Standard Package:
120
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.5W, 1/2W Chassis Mount Slide Potentiometer Top Adjustment Type
More Information
CategorySlide Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
SeriesPro Audio PSL
Fader TypeMotor, Dual
Travel Range60mm
Size / DimensionRectangular - 4.606" L x 0.591" W x 1.008" H (117.00mm x 15.00mm x 25.60mm)
Mounting TypeChassis Mount
Base Product Number PSL60
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Resistance 10 kOhms