PTL01-15W0-103B1
SLIDE POT 10K OHM 0.2W TOP 100MM
NOVA Part#:
429-1594878-PTL01-15W0-103B1
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PTL01-15W0-103B1
Standard Package:
240
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.2W, 1/5W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
More Information
CategorySlide Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
SeriesPro Audio PTL
Fader TypeStandard, LED
Travel Range100mm
Size / DimensionRectangular - 5.039" L x 0.366" W x 0.276" H (128.00mm x 9.30mm x 7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number PTL01
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Resistance 10 kOhms