PSM60-081A-103B2
SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 60MM
NOVA Part#:
429-1594883-PSM60-081A-103B2
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PSM60-081A-103B2
Standard Package:
60
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
More Information
CategorySlide Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
SeriesPro Audio PSM
Fader TypeMotor
Travel Range60mm
Size / DimensionRectangular - 4.409" L x 0.512" W x 1.378" H (112.00mm x 13.00mm x 35.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number PSM60
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Resistance 10 kOhms