PTA6043-2015CPB103
SLIDE POT 10K OHM 0.25W TOP 60MM
NOVA Part#:
429-1594901-PTA6043-2015CPB103
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PTA6043-2015CPB103
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.25W, 1/4W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Fader TypeStandard
Travel Range60mm
Size / DimensionRectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.256" H (75.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Resistance 10 kOhms