PTL60-15O1-104B2
SLIDE POT 100K OHM 0.2W TOP 60MM
NOVA Part#:
429-1594911-PTL60-15O1-104B2
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PTL60-15O1-104B2
Standard Package:
60
Technical Datasheet:
100 kOhms 0.2W, 1/5W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Fader TypeStandard, LED
Travel Range60mm
Size / DimensionRectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.276" H (75.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number PTL60
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Resistance 100 kOhms