PS45M-0MC2BR10KN
SLIDE POT 10KOHM 0.125W TOP 45MM
NOVA Part#:
429-1594905-PS45M-0MC2BR10KN
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PS45M-0MC2BR10KN
Standard Package:
260
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.125W, 1/8W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
RoHS 1
SeriesPSxxM
Fader TypeDual
Travel Range45mm
Size / DimensionRectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.276" H (60.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Resistance 10 kOhms