PTA6043-2010CIB103
SLIDE POT 10K OHM 0.25W TOP 60MM
NOVA Part#:
429-1594902-PTA6043-2010CIB103
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PTA6043-2010CIB103
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.25W, 1/4W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
More Information
CategorySlide Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
SeriesPro Audio PTA
Fader TypeStandard
Travel Range60mm
Size / DimensionRectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.256" H (75.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number PTA6043
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Resistance 10 kOhms