SM-42TX103
TRIMMER 10K OHM 0.25W GW TOP ADJ
NOVA Part#:
420-1598931-SM-42TX103
Manufacturer Part No:
SM-42TX103
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.138" W x 0.201" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 10 kOhms
Termination StyleGull Wing
Other NamesSM42TX103
SM-42TX 10K OHM (103)
SM-42TX103TR
SM-42TX 10K ohm(103) 01