SM-42X103
TRIMMER 10K OHM 0.25W GW TOP ADJ
NOVA Part#:
420-1581192-SM-42X103
Manufacturer Part No:
SM-42X103
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerNidec Copal Electronics
RoHS 1
Mounting TypeSurface Mount
SeriesSM4
Number of Turns11
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.201" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 10 kOhms