SM-42TX503
TRIMMER 50K OHM 0.25W GW TOP ADJ
NOVA Part#:
420-1597815-SM-42TX503
Manufacturer Part No:
SM-42TX503
Technical Datasheet:
50 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.138" W x 0.201" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 50 kOhms
Termination StyleGull Wing
Other NamesSM-42TX 50K OHM (503)
SM-42TX503TR
SM-42TX503DKR
SM42TX503
SM-42TX 50K ohm(503) 01