SM-42TX502
TRIMMER 5K OHM 0.25W GW TOP ADJ
NOVA Part#:
420-1596606-SM-42TX502
Manufacturer Part No:
SM-42TX502
Technical Datasheet:
5 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.138" W x 0.201" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 5 kOhms
Termination StyleGull Wing
Other NamesSM-42TX502CT
SM42TX502
SM-42TX502TR
SM-42TX502DKR
SM-42TX 5K OHM (502)
SM-42TX 5K ohm(502) 01