SM-42TX203
TRIMMER 20K OHM 0.25W GW TOP ADJ
NOVA Part#:
420-1598940-SM-42TX203
Manufacturer Part No:
SM-42TX203
Technical Datasheet:
20 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.138" W x 0.201" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 20 kOhms
Termination StyleGull Wing
Other NamesSM42TX203
SM-42TX203DKR
SM-42TX 20K OHM (203)
SM-42TX203TR
SM-42TX203CT
SM-42TX 20K ohm(203) 01