PS45-11PC3BR10K
SLIDE POT 10K OHM 0.25W TOP 45MM
NOVA Part#:
429-1594921-PS45-11PC3BR10K
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PS45-11PC3BR10K
Standard Package:
780
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.25W, 1/4W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
More Information
CategorySlide Potentiometers
ManufacturerTT Electronics/BI
RoHS 1
SeriesPSxx
Fader TypeStandard
Travel Range45mm
Size / DimensionRectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.256" H (60.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Resistance 10 kOhms