LM2575HVS-12/NOPB
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5
NOVA Part#:
344-2934248-LM2575HVS-12/NOPB
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LM2575HVS-12/NOPB
Standard Package:
45
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 1A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
Base Product Number LM2575
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck
Frequency - Switching 52kHz