TL2575HV-12IKTTR
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5
NOVA Part#:
344-3011844-TL2575HV-12IKTTR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TL2575HV-12IKTTR
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 1A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck
Frequency - Switching 52kHz