LM2575-12WU
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5
NOVA Part#:
344-3069993-LM2575-12WU
Manufacturer Part No:
LM2575-12WU
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 1A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-263-5
Base Product Number LM2575
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck
Frequency - Switching 52kHz