LM2576HVT-12/LF03
IC REG BUCK 12V 3A TO220-5
NOVA Part#:
344-3094940-LM2576HVT-12/LF03
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LM2576HVT-12/LF03
Standard Package:
45
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 3A TO-220-5 Formed Leads
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case TO-220-5 Formed Leads
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220-5
Base Product Number LM2576
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 3A
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck
Frequency - Switching 52kHz