LM2576HVSX-12
SWITCHING REG, VOLTAGE-MODE, 7.5
NOVA Part#:
344-2956075-LM2576HVSX-12
Manufacturer Part No:
LM2576HVSX-12
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 3A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
ManufacturerNational Semiconductor
RoHS 1
Function Step-Down
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 3A
Synchronous RectifierNo
TopologyBuck
Frequency - Switching 52kHz