RC212-0.3-30M
CMC 30MH 300MA 2LN TH
NOVA Part#:
318-2560764-RC212-0.3-30M
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RC212-0.3-30M
Standard Package:
800
Technical Datasheet:
30 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 300mA DCR 2.2Ohm
More Information
CategoryCommon Mode Chokes
ManufacturerSchaffner EMC Inc.
RoHS 1
SeriesRC
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension 0.602" L x 0.291" W (15.30mm x 7.40mm)
Base Product Number RC212
Package / CaseVertical, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency 30 mH @ 10 kHz
Number of Lines2
Current Rating (Max)300mA
DC Resistance (DCR) (Max) 2.2Ohm
Filter TypePower Line
Approval Agency VDE
Height (Max) 0.693" (17.60mm)