RC212-0.35-22M
CMC 22MH 350MA 2LN TH
NOVA Part#:
318-2560773-RC212-0.35-22M
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RC212-0.35-22M
Standard Package:
800
Technical Datasheet:
22 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 350mA DCR 1.9Ohm
More Information
CategoryCommon Mode Chokes
ManufacturerSchaffner EMC Inc.
RoHS 1
SeriesRC
Voltage Rating - AC250V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension 0.602" L x 0.291" W (15.30mm x 7.40mm)
Base Product Number RC212
Package / CaseVertical, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency 22 mH @ 10 kHz
Number of Lines2
Current Rating (Max)350mA
DC Resistance (DCR) (Max) 1.9Ohm
Filter TypePower Line
Approval Agency VDE
Height (Max) 0.693" (17.60mm)