SMCJ43CA
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
NOVA Part#:
129-2479012-SMCJ43CA
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SMCJ43CA
Technical Datasheet:
69.4V Clamp 21.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerLittelfuse Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 21.7A
Capacitance @ Frequency -
Series SMCJ
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V