SM-42TX102
TRIMMER 1K OHM 0.25W GW TOP ADJ
NOVA Part#:
420-1597809-SM-42TX102
Manufacturer Part No:
SM-42TX102
Standard Package:
250
Technical Datasheet:
1 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerNidec Copal Electronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
SeriesSM42
Number of Turns11
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.138" W x 0.201" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 1 kOhms
Termination StyleGull Wing
Other NamesSM-42TX102CT
SM-42TX102TR
SM-42TX 1K OHM (102)
SM-42TX102DKR
SM42TX102
SM-42TX 1K ohm(102) 01