SM-42TX501
TRIMMER 500 OHM 0.25W GW TOP ADJ
NOVA Part#:
420-1597791-SM-42TX501
Manufacturer Part No:
SM-42TX501
Technical Datasheet:
500 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.138" W x 0.201" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 500 Ohms
Termination StyleGull Wing
Other NamesSM-42TX501CT
SM42TX501
SM-42TX501DKR
SM-42TX 500 OHM (501)
SM-42TX501TR
SM-42TX 500 ohm(501) 01