L78L15ACUTR
IC REG LINEAR 15V 100MA SOT89-3
NOVA Part#:
15-43356-L78L15ACUTR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
L78L15ACUTR
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-89-3
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-89-3
Base Product Number L78L15
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) -
PSRR 39dB (120Hz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
Package / CaseTO-243AA
Current - Quiescent (Iq)6 mA
Current - Supply (Max) 6.5 mA
Control Features-
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)35V
Current - Output 100mA