NCP785AH150T1G
IC REG LINEAR 15V 10MA SOT89-3
NOVA Part#:
15-31247-NCP785AH150T1G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
NCP785AH150T1G
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10mA SOT-89-3
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-89-3
Base Product Number NCP785
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) -
PSRR 70dB (1kHz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
Package / CaseTO-243AA
Current - Quiescent (Iq)22 µA
Control Features-
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)450V
Current - Output 10mA