NJM78L15SU3-TE1
IC REG LINEAR 15V 100MA SOT89-3
NOVA Part#:
15-52612-NJM78L15SU3-TE1
Manufacturer Part No:
NJM78L15SU3-TE1
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-89-3
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerNJR Corporation/NJRC
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-89-3
Base Product Number NJM78L15
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) 1.7V @ 100mA
PSRR 60dB (120Hz)
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
Package / CaseTO-243AA
Current - Quiescent (Iq)6.5 mA
Control Features-
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)35V
Current - Output 100mA