DI78L15UAB
IC REG LINEAR 15V 100MA SOT89
NOVA Part#:
15-40410-DI78L15UAB
Manufacturer Part No:
DI78L15UAB
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-89
More Information
CategoryPMIC - Voltage Regulators - Linear
ManufacturerDiotec Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-89
Series-
Number of Regulators1
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max) -
PSRR 39dB (120Hz)
Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
Package / CaseTO-243AA
Current - Quiescent (Iq)6.5 mA
Control Features-
Output ConfigurationPositive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max)35V
Current - Output 100mA