TPL-70/18X45F
CAP 70F -10% +20% 2.7V T/H
NOVA Part#:
63-965093-TPL-70/18X45F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TPL-70/18X45F
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
70 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 13mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerTecate Group
RoHS 1
SeriesTPL
Capacitance70 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.831" (46.50mm)