DGH506Q2R7
CAPACITOR 50F -10% +30% 2.7V TH
NOVA Part#:
63-965057-DGH506Q2R7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DGH506Q2R7
Technical Datasheet:
50 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 15mOhm 1500 Hrs @ 65°C
SeriesDGH
Capacitance50 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)