DGH706Q2R7
CAPACITOR 70F -10% +30% 2.7V TH
NOVA Part#:
63-965176-DGH706Q2R7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DGH706Q2R7
Technical Datasheet:
70 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 14mOhm 1500 Hrs @ 65°C
SeriesDGH
Capacitance70 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)