TPL-100/18X60F
CAP 100F -10% +20% 2.7V T/H
NOVA Part#:
63-965167-TPL-100/18X60F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TPL-100/18X60F
Standard Package:
25
Technical Datasheet:
100 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 10mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerTecate Group
RoHS 1
SeriesTPL
Capacitance100 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)2.421" (61.50mm)