PTV-6R0V505-R
CAP 5F -10% +20% 6V T/H
NOVA Part#:
63-965422-PTV-6R0V505-R
Manufacturer Part No:
PTV-6R0V505-R
Standard Package:
600
Technical Datasheet:
5 F (EDLC) Supercapacitor 6 V Radial 54mOhm 1000 Hrs @ 65°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerEaton - Electronics Division
RoHS 1
SeriesPTV
Capacitance5 F
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.839" L x 0.433" W (21.30mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)