PHV-5R4H505-R
CAP 5F -10% +30% 5.4V T/H
NOVA Part#:
63-964992-PHV-5R4H505-R
Manufacturer Part No:
PHV-5R4H505-R
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
5 F (EDLC) Supercapacitor 5.4 V Radial, Can, Horizontal 70mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 65°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerEaton - Electronics Division
RoHS 1
SeriesPHV
Capacitance5 F
Package / CaseRadial, Can, Horizontal
Size / Dimension1.280" L x 0.839" W (32.50mm x 21.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)