PTV-6R0H305-R
CAP 3F -10% +20% 6V T/H
NOVA Part#:
63-965269-PTV-6R0H305-R
Manufacturer Part No:
PTV-6R0H305-R
Standard Package:
600
Technical Datasheet:
3 F (EDLC) Supercapacitor 6 V Radial 70mOhm 1000 Hrs @ 65°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerEaton - Electronics Division
RoHS 1
SeriesPTV
Capacitance3 F
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.839" L x 0.433" W (21.30mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.925" (23.50mm)