PHV-5R4V505-R
CAP 5F -10% +30% 5.4V T/H
NOVA Part#:
63-965472-PHV-5R4V505-R
Manufacturer Part No:
PHV-5R4V505-R
Technical Datasheet:
5 F (EDLC) Supercapacitor 5.4 V Radial, Can 70mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 65°C
SeriesPHV
Capacitance5 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.839" L x 0.433" W (21.30mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)