TPL-50/18X40F
CAP 50F -10% +20% 2.7V T/H
NOVA Part#:
63-964994-TPL-50/18X40F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TPL-50/18X40F
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
50 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 15mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerTecate Group
RoHS 1
SeriesTPL
Capacitance50 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)