PZU5.6B3A,115
DIODE ZENER 5.6V 320MW SOD323
NOVA Part#:
293-2425319-PZU5.6B3A,115
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PZU5.6B3A,115
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 5.6 V 320 mW ±2% Surface Mount SOD-323
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-323
Base Product Number PZU5.6
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA
Package / CaseSC-76, SOD-323
Tolerance±2%
Power - Max 320 mW