BZX384B5V6-E3-18
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323
NOVA Part#:
293-2425639-BZX384B5V6-E3-18
Manufacturer Part No:
BZX384B5V6-E3-18
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 5.6 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-323
Base Product Number BZX384B5V6
SeriesBZX384
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V
Package / CaseSC-76, SOD-323
Tolerance±2%
Power - Max 200 mW