MM3Z5V6T1G
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOD323
NOVA Part#:
293-2425509-MM3Z5V6T1G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
MM3Z5V6T1G
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 5.6 V 300 mW ±7% Surface Mount SOD-323
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-323
Base Product Number MM3Z5
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseSC-76, SOD-323
Tolerance±7%
Power - Max 300 mW