BZX384-C5V6,115
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOD323
NOVA Part#:
293-2425656-BZX384-C5V6,115
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZX384-C5V6,115
Technical Datasheet:
Zener Diode 5.6 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-323
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-323
Base Product Number BZX384-C5V6
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA
Package / CaseSC-76, SOD-323
Tolerance±5%
Power - Max 300 mW