35SVPK330M
CAP ALUM POLY 330UF 20% 35V SMD
NOVA Part#:
62-455059-35SVPK330M
Manufacturer Part No:
35SVPK330M
Standard Package:
400
Technical Datasheet:
330 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 18mOhm 1000 Hrs @ 125°C
More Information
CategoryAluminum - Polymer Capacitors
ManufacturerPanasonic Electronic Components
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesOS-CON™, SVPK
TypePolymer
Capacitance330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Package / CaseRadial, Can - SMD
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number 35SVPK
Lead Spacing-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency 69.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.39 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance±20%
Voltage - Rated35 V