35SVPK180M
CAP ALUM POLY 180UF 20% 35V SMD
NOVA Part#:
62-455056-35SVPK180M
Manufacturer Part No:
35SVPK180M
Standard Package:
400
Technical Datasheet:
180 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 1000 Hrs @ 125°C
More Information
CategoryAluminum - Polymer Capacitors
ManufacturerPanasonic Electronic Components
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesOS-CON™, SVPK
TypePolymer
Capacitance180 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Package / CaseRadial, Can - SMD
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number 35SVPK
Lead Spacing-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency 63 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.26 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance±20%
Voltage - Rated35 V