16SVPK330M
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V SMD
NOVA Part#:
62-277968-16SVPK330M
Manufacturer Part No:
16SVPK330M
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
330 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 1000 Hrs @ 125°C
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesOS-CON™, SVPK
TypePolymer
Capacitance330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Package / CaseRadial, Can - SMD
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number 16SVPK
Lead Spacing-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency 52 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.04 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance±20%
Voltage - Rated16 V